ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14951011
*
nr 1495 1011
Spegel
Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2022
kl 20:16:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 09:18:07
1
Vinnande bud
8/10 21:15:37
1
justering av budtak
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bambu och rotting senare bemålad spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
nr 1495 1011
Spegel
Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/10 09:18:07 | 1 | Vinnande bud |
8/10 21:15:37 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bambu och rotting senare bemålad spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14